SUBSCRIBE NOW
As low as $3 for 3 months
SUBSCRIBE NOW
As low as $3 for 3 months

Colorado high school football playoffs scores and schedule

Ken Hamrick
LA Junta Tribune

CLASS 5A

Quarterfinals

Thursday, Nov. 19

Valor Christian 42, Cherokee Trail 14

Friday, Nov. 20

Cherry Creek 29, Regis Jesuit 6

Eaglecrest 49, Pomona 19

Saturday, Nov. 21

Legend 56, Fairview 35

Semifinals

Saturday, Nov. 28

Eaglecrest (5-1) at Cherry Creek (7-0), 1 p.m.

Legend (7-0) at Valor Christian (6-0), 1 p.m.

Championship

Saturday, Dec. 5

At CSU-Pueblo

Legend/Valor Christian winner vs. Eaglecrest/Cherry Creek winner, 6 p.m.

CLASS 4A

Quarterfinals

Friday, Nov. 20

Loveland 28, Broomfield 7

Saturday, Nov. 21

Dakota Ridge 76, Montrose 34

Palmer Ridge 32, Pine Creek 7

Fountain-Fort Carson 41, Ponderosa 38

Semifinals

Saturday, Nov. 28

Loveland (7-0) at Dakota Ridge (7-0), 1 p.m.

Palmer Ridge (5-0) at Fountain-Fort Carson (6-1), 1 p.m.

Championship

Friday, Dec. 4

At CSU-Pueblo

Palmer Ridge/Fountain-Fort Carson winner vs. Loveland/Dakota Ridge winner, 6 p.m.

CLASS 3A

Quarterfinals

Friday, Nov. 20

Holy Family 41, Evergreen 6

Saturday, Nov. 21

Roosevelt 17, Fort Morgan 16

Pueblo South 1, Mead 0, forfeit

Durango 47, Lutheran 6

Semifinals

Saturday, Nov. 28

Pueblo South (5-0) at Roosevelt (6-0), 1 p.m.

Durango (6-0) at Holy Family (7-0), 1 p.m.

Championship

Saturday, Dec. 5

At CSU-Pueblo

Durango/Holy Family winner vs. Pueblo South/Roosevelt winner, 2 p.m.

CLASS 2A

Quarterfinals

Saturday, Nov. 21

Resurrection Christian 40, Moffat County 14

Eaton 41, Pagosa Springs 7

Lamar 14, Sterling 6

Delta 38, Platte Valley 6

Semifinals

Saturday, Nov. 28

Resurrection Christian (6-0) at Eaton (5-2), 1 p.m.

Lamar (6-1) at Delta (5-1), 1 p.m.

Championship

Friday, Dec. 4

At CSU-Pueblo

Lamar/Delta winner vs. Resurrection Christian/Eaton winner, 2 p.m.

CLASS 1A

Quarterfinals

Friday, Nov. 20

Strasburg 36, Meeker 34

Saturday, Nov. 21

Limon 41, Holyoke 15

Wray 38, Hotchkiss 13

Centauri 20, Florence 17

Semifinals

Saturday, Nov. 28

Wray (6-1) at Limon (5-0), 1 p.m.

Strasburg (7-0) at Centauri (7-0), 1 p.m.

Championship

Saturday, Dec. 5

At CSU-Pueblo

Strasburg/Centauri winner vs. Wray/Limon winner, 10 a.m.

EIGHT-MAN

Quarterfinals

Saturday, Nov. 21

Sedgwick County 45, Crowley County 12

Dove Creek 30, Rangely 12

Sanford 36, Mancos 28

Merino 22, Fowler 6

Semifinals

Saturday, Nov. 28

Dove Creek (5-1) at Sedgwick County (7-0), 1 p.m.

Sanford (6-0) at Merino (6-1), 1 p.m.

Championship

Thursday, Dec. 3

At CSU-Pueblo

Sanford/Merino winner vs. Dove Creek/Sedgwick County winner, 6 p.m.

SIX-MAN

Quarterfinals

Saturday, Nov. 21

Fleming 58, Kit Carson 14

Granada 44, Eads 35

Stratton/Liberty 58, Briggsdale 39

Cheyenne Wells 43, Prairie 22

Semifinals

Saturday, Nov. 28

Granada (6-1) at Fleming (6-0), 1 p.m.

Cheyenne Wells (6-0) at Stratton/Liberty (5-0) (at Joes), 1 p.m.

Championship

Thursday, Dec. 3

At CSU-Pueblo

Cheyenne Wells/Stratton-Liberty winner vs. Granada/Fleming winner, 2 p.m.