A look at what food cost 50 years ago.


 

Sweet corn, 29 cents a dozen

Butter, 29 cents a pound

Ground beef, 49 cents a pound

Cheddar cheese, 59 cents a pound

Italian bread, 27 cents a loaf

Catsup, 4 bottles for 69 cents

Valencia oranges, 49 cents a dozen

Hi-C orange drink, 4 cans for $1

Fruit cocktail, 4 cans for 89 cents

Jell-O gelatin, 3 boxes for 19 cents

Canton Repository